Koreňový nábeh (zhrubnutý prízemok) je vystupujúce rebrovité zhrubnutie na spodnej časti kmeňa (STN EN 844). Zhrubnutý prízemok (koreňové nábehy) je výrazné zväčšenie hrúbky prízemkovej časti kmeňa. S týmto znakom sa uvažuje len pri surovom dreve. Za zhrubnutý prízemok možno považovať stav, keď je hrúbka dolného čela väčšia ako 1,2 násobok hrúbky meranej vo vzdialenosti 1 m od tohto čela. Koreňové nábehy zväčšujú odpad suroviny a pri rezive spôsobujú umelý odklon vlákien. Pri strojovom lúpaní kmeňov sú príčinou nedokonalého odkôrnenia, a preto sa musí časť s koreňovými nábehmi osekať do tvaru valca. Odstránenie koreňových nábehov, ktoré sú nad oblou plochou kmeňa (výrezu) je povinnosťou podľa STN 48 0050 Surové drevo. Základné a spoločné ustanovenia; pokiaľ si ich odberateľ vyslovene nežiada. Zhrubnutý prízemok je spôsobený rastovými podmienkami. Môže sa vyskytnúť pri každej drevine. Je potrebné rozlišovať medzi zhrubnutým prízemkom a rozšírením bazálnej časti kmeňov v dôsledku napadnutia stromu hnilobou. Na rozdiel od dreva napadnutého hubou je zhrubnutý prízemok zdravý. Drevo často vykazuje peknú kresbu s mierne vlnitou štruktúrou. Stromy s dobre vyvinutými koreňovými nábehmi sú v rôznom veku vyhľadávanou komoditou pre niektoré zvláštne spôsoby a sektory spracovania dreva.
Meranie zhrubnutého prízemku podľa STN EN 1309-3:
V zmysle normy STN EN 1309-3 sa zhrubnutý prízemok nemeria a hodnotí sa len na základe zaužívaných pravidiel kvalitatívneho triedenia.
Možnosti merania zhrubnutého prízemku a koreňových nábehov:
a) Meranie okrúhleho zhrubnutého prízemku:
Meria sa hrúbka dolného čela a hrúbka za zhrubnutím, pričom sa vyjadrí v cm z podielu dĺžky v m na dve desatinné miesta, alebo ako percentuálny podiel z dĺžky výrezu.
b) Meranie rebrovitého zhrubnutého prízemku:
Meria sa rozdielom najväčšej a najmenšej hrúbky prízemkového čela guľatiny v porovnaní s hrúbkou za zhrubnutím prízemku. Vyjadruje sa v dĺžkových mierach alebo ako percentuálny podiel.
Zdroje:
Lasák, O. 2007. Doporučená pravidlo pro měření a třídění dříví v České republice 2008. Lesnická práce, Praha 2007, ISBN 978-80-87154-01-4, 147 s.
Schmiedhofer, J., Taschler, J., Zegler, H., Raffl, U. 2006. Rundholz-sortierung in Südtirol, Landesbetrieb für Forst- und Domänenverwaltung, Bozen, Ideal Marketing, 2006, 21 s.
Zeidler, A. 2012. Lexikon vad dřeva, Česká zemědělská univerzita, Praha, dostupné na [r.fld.czu.cz/vyzkum/multimedia/lexikon_vad/] 27. 6. 2023
Richter, Ch. 2019. Holzmerkmale der Bäume, DRW Werlag Weinbrenner GmbH and Co. KG, ISBN 978-3-87181-935-3, 358 s