Reakčné drevo (kremenitosť) je drevo s odlišnou anatomickou charakteristikou, tvoriace sa najmä na naklonených alebo ohnutých častiach kmeňov a vetiev, keď sa strom snaží vrátiť z naklonenej polohy do polohy pôvodnej (STN EN 844). Reakčné drevo je zväčša sprevádzané kremenitosťou, čo je červenohnedé sfarbenie zhustenia štruktúry dreva prebiehajúce pozdĺž ročných kruhov. Reakčné drevo je miestna zmena štruktúry dreva, charakterizovaná jednostrannou zmenou hrúbky (letného) dreva letokruhov (Klír, 1981). Názov „reakčné“ je odvodený z toho, že vzniká v dôsledku reakcie stromu, pri tvorbe dreva, na pôsobenia niektorého vonkajšieho faktoru. Často vzniká reakciou buniek na mechanické podráždenie a často sa vyskytuje v horských oblastiach (dlhodobé zaťaženie vetrom, snehom a pod.). Narúša rovnorodosť dreva a spôsobuje značné poškodenie, a to v priečnom i pozdĺžnom smere. Jednostranné reakčné drevo sprevádza vždy excentricita kmeňa. Obvykle sa vyskytuje v spodnej časti kmeňa. Podľa strany na ktorej vzniká ho môžeme rozdeliť na tlakové reakčné drevo (vzniká na strane tlaku v dreve) a ťahové reakčné drevo (vzniká na strane ťahu v dreve).
Kremenitosť je charakterizovaná ako miestna zmena štruktúry dreva ihličnatých drevín v zóne namáhanej na tlak, prejavujúca sa ako zjavné rozšírenie neskorého dreva letokruhov.
Meranie reakčného dreva podľa STN EN 1309-3:
Meria sa šírka reakčného dreva v radiálnom smere (r). Výsledok sa vyjadrí ako percentuálny podiel reakčného dreva z priemeru (D) priečneho prierezu príslušného konca výrezu (r:D). Ak je znak prerušený, namerané výsledky sa spočítajú. Priemer čela/čapu by mal byť stanovený bez kôry na základe dvoch navzájom na seba kolmých meraní (D1 a D2).
Zdroje:
Lasák, O. 2007. Doporučená pravidlo pro měření a třídění dříví v České republice 2008. Lesnická práce, Praha 2007, ISBN 978-80-87154-01-4, 147 s.