Výrobná trhlina (ťažbová trhlina) je prechádzajúca pozdĺžna trhlina na prízemku guľatiny, ktorá je spôsobená spiľovaním alebo krátením (STN EN 844). Ide o poškodenie siahajúce zvyčajne do 2 až 3 m dĺžky kmeňa, pričom sa znehodnotí najcennejšia prízemková časť kmeňa. Stromy s točitým rastom, dreviny ťažené počas mrazov (buk) a naklonené stromy s veľkými koreňovými nábehmi sú náchylné na tvorbu výrobných trhlín. Môžu tiež vzniknúť pri skladovaní výrezov, a to prudkým nárazom, hlavne pri veľkých mrazoch, alebo pri neodbornej manipulácii, napríklad pri priečnom delení dreva. Zabrániť im môžeme starostlivou odbornou prácou, dodržiavaním pracovných a technologických postupov a efektívnym systémom pozitívnej a negatívnej motivácie. Zvlášť pri cenných drevinách a predpokladu výroby cenných sortimentov je potrebná zvýšená opatrnosť a voľba správnych postupov, aby nedošlo k ich znehodnoteniu! Pri vzniku menších výrobných trhlín je dôležité, aby sa zabezpečili napr. S-hákmi, T-hákmi alebo inými prostriedkami. V minulosti vo väčšine prípadov mali oceľové zaisťovacie háky tvar písmena Z. príklad ich nesprávnej aplikácie je na obrázku 1-a. Pri ich správnej aplikácii v okrajovej zóne priečneho prierezu sa často stávalo, že uvoľnili pnutie a umožnili tvorbu ďalších trhlín (obrázok 1-b červená čiarkovaná čiara), nahradili ich preto zaisťovacie háky s vyvinutou geometriou v tvare písmena S (obrázok 1-b), ktoré tento problém odstránili. Modernejšou pomôckou sa stali aj plastové T-háky v tvare písmena I (obrázok 1-c), pri ktorých však v niektorých prípadoch vzniká podobný problém s trhlinami (červené čiarkované čiary) ako pri Z-hákoch. Najmodernejšou pomôckou sa tak stali plastové zaisťovacie háky na obrázku 1-d. Používanie plastových T- hákov má ďalšie výhody predovšetkým pri spracovaní výrezov a zároveň je v súlade s ISO 14 000, STN EN 24 000 šetrnejšie k environmentu. V niektorých prípadoch sa v praxi používajú ešte aj hliníkové mriežky s hrotmi v tvare obdĺžnika (obrázok 1-e).
Výrobná trhlina, ktorá vznikla vo fáze ťažby dreva pri spiľovaní stromu. Príčiny: Nepravidelný plytký zárez na pravej strane kmeňa, strom bol naklonený, piliar zvolil nesprávne poradie rezov pri hlavnom reze, ponechal príliš veľký nedorez (absencia vonkajšieho nedorezu), čím došlo k vzniku výrobnej trhliny.
Výrobná trhlina, ktorá vznikla vo fáze ťažby dreva pri spiľovaní stromu. Príčiny: Strom spiľovaný bočne od smeru naklonenia, hĺbka zárezu je na dolnej hranici vhodnosti, rozhodujúcou mierou vznik výrobnej trhliny zapríčinilo ponechanie veľkého nedorezu (červeno šrafovaná oblasť – neprerezané drevo), bolo potrebné nechať vonkajší nedorez, minimalizovať vnútorný nedorez, hlavný rez formovať najskôr v tlakovej zóne, následne zaistiť klinovaním, potom dokončiť hlavný rez v ťahovej, pridať klin, a potom odrezať vonkajší nedorez
Meranie výrobných trhlín podľa STN EN 1309-3:
Meria sa dĺžka trhliny v centimetroch alebo ako percentuálny podiel celkovej dĺžky guľatiny.