Hniloba je rozklad dreva hubami alebo inými mikroorganizmami ktorý spôsobuje zníženie tvrdosti, postupnú stratu substancie a pevnosti a často vedie k zmene textúry a farby (STN EN 844). Hniloba vzniká tým, že hýfy húb vylučujú fermenty, ktorými rozpúšťajú bunkové steny dreva a menia celulózu, hemicelulózu a lignín, na rozpustné sacharidy, ktorými sa huba živí. Nákaza vniká do zdravého dreva zvyčajne v miestach poranenia stromu. Hniloba znižuje mernú hmotnosť oproti zdravému drevu o 2 až 2,5-krát. Znižuje mechanické vlastnosti dreva, napr. tvrdosť (v závislosti od štádia hniloby). Zároveň mení sfarbenie a vzhľad dreva. Z praktického hľadiska je proti hnilobe dôležitá preventívna ochrana – zamedzenie zbytočnému mechanickému poškodeniu stromov (šetrný spôsob ťažby, ošetrovanie poškodení a p.).
Kategorizácia hnilôb podľa umiestnenia:
a) jadra – zasahujúca jadro, vyzreté drevo, alebo vnútornú časť kmeňa;
b) bele – zasahujúca beľ;
c) prízemku, vyskytujúca sa na prízemku, a ktorá zvyčajne vzniká na stojacom strome.
Podľa farby sa rozoznáva hniloba:
a) biela - napadnuté drevo je svetlejšie než drevo normálne; Hniloba spôsobená hubami, ktoré rozkladajú celulózu, hemicelulózu a lignín a obyčajne spôsobujú svetlejšie sfarbenie dreva.
b) hnedá - napadnuté drevo má tmavošedé, hnedé, alebo červené sfarbenie; Hniloba spôsobená hubami, ktoré rozkladajú celulózu a hemicelulózu a zanechávajú hnedé drobivé zvyšky nenapadnutého lignínu – je charakterizovaná tmavými trhlinami pozdĺž i naprieč vlákien.
c) pestrá - tmavohnedé sfarbenie napadnutého dreva má biele celulózové škvrny
Podľa konzistencie delíme hnilobu na:
a) tvrdú - začiatočné štádium hniloby prejavujúce sa farebnými pruhmi alebo škvrnami; textúra a mechanické vlastnosti sú ešte nezmenené.
b) mäkkú, ktorá je spôsobená hubami alebo mikroorganizmami, ktoré napádajú celulózu a hemicelulózu a významne zmenšujú mechanické vlastnosti dreva (často vzniká na dreve, ktoré má kontakt s pôdou, alebo s vodou) (STN EN 844).
c) trúchnivú, ktorá predstavuje posledné štádium hniloby, keď sa drevo pozvoľne rozpadá na drevný prach a triesky, aj pri minimálnej manipulácii s ním, následne vznikajú v kmeni stromu prázdne tzv. dutiny.
V zmysle odbornej terminológie poznáme niekoľko ďalších termínov súvisiacich s hnilobou:
Tvrdá hniloba; zaparenie – Začiatočné štádium hniloby charakterizované prúžkami alebo škvrnami zmenenej farby, pričom všeobecne textúra a pevnostné vlastnosti dreva sú ešte viac alebo menej nezmenené – vyskytuje sa pri ťažbe alebo pri skladovaní.
Huba – Organizmus bez chlorofylu, ktorý sa živí organickými látkami (STN EN 844).
Korozívna hniloba – celkový objem dreva sa nemení. Netvoria sa trhliny, huba rozkladá lignín, takže v dreve vznikajú oválne dutiny.
Deštruktívna hniloba – mení sa celkový objem dreva. Hniloba sa prejaví buď priečnym a pozdĺžnymi trhlinami, takže sa drevo kockovito rozpadá.
Meranie hniloby podľa STN EN 1309-3:
Hniloba jadra sa meria:
a) priemerom kruhu, ktorý napadnutú plochu ohraničuje. Priemer sa vyjadrí v cm alebo ako percentuálny podiel hrúbky čela meranej guľatiny alebo
b) nemeria sa a jej výskyt sa len zaznamenáva.
Hniloba bele sa meria:
a) hĺbkou napadnutej zóny od boku, v dĺžkových mierach alebo podieloch príslušných rozmerov guľatiny, alebo sa meria plocha napadnutej zóny, vyjadrená v percentách plochy čela alebo plochy bele na poškodenom čele alebo
b) nemeria s a jej výskyt sa len zaznamenáva.
Trúchnivosť sa meria
a) priemerom kruhu, ktorý postihnutú plochu ohraničuje. Priemer sa vyjadrí v cm alebo ako percentuálny podiel hrúbky meranej guľatiny alebo
b) nemeria sa a jej výskyt sa len zaznamenáva.
Zdroje:
Lasák, O. 2007. Doporučená pravidlo pro měření a třídění dříví v České republice 2008. Lesnická práce, Praha 2007, ISBN 978-80-87154-01-4, 147 s.