Nepravé jadro na buku je nezdravé červeno alebo hnedo sfarbené nepravé jadro ostro ohraničené v tvare kruhu plameňa alebo hviezdice na čelách bukovej guľatiny (STN EN 844); alebo je nepravé jadro vnútorná vrstva dreva, ktorá je odlišne sfarbená pri drevinách bez zreteľného rozdielu medzi sfarbením jadra a bele (STN EN 844). Je to abnormálne tmavé sfarbenie vnútornej časti (jadra) dreva listnatých drevín, ktoré netvoria normálne jadro (breza, buk a pod.). Sfarbenie má rôzne odtiene, intenzitu, rovnorodosť, jeho hranice sa spravidla nekryjú s letokruhmi a tvrdosť dreva nie je znížená. Vznik nepravého jadra vyvoláva porušenie fyziologických pochodov v strome. Základnou podmienkou vzniku je prítomnosť dostatočného množstva vzduchu. Vstupným miestom pre prevzdušnenie kmeňa je poškodenie kôrovej časti osi a obnaženie dreva po oddelení konára, príp. v spojení s poškodením na bázi kmeňa, alebo v koreňoch. Druhou podmienkou vzniku je zníženie vitality parenchymatických buniek hlavne v stržňových lúčoch, ktoré je podmienené pôsobením extrémne nízkych teplôt, alebo húb. Vývoj zložených jadier sa vysvetľuje ako zhromaždenie čiastkových jednoduchých jadier, kde každé nové jadro má svoju vlastnú príčinu. V praxi tak môžu nastať rôzne kombinácie. Drevo nepravého jadra zhoršuje impregnáciu. Bez hniloby sa drevo nepravého jadra nelíši svojimi mechanickými vlastnosťami od zdravého dreva. Znižuje výťažnosť kvalitnejšieho reziva (vhodnejšie je iné ako piliarske spracovanie). Zaradenie nepravého jadra do tejto skupiny znakov je diskutabilné. Podľa niektorých autorov ide o abnormálne sfarbenie dreva. V prípade hviezdicovitých jadier je možné predpokladať deštrukčnú činnosť húb a preto sú niektorými autormi radené k hnilobám.
V zmysle odbornej terminológie poznáme niekoľko ďalších termínov súvisiacich s nepravým jadrom:
Hnedé jadro na dube – Plameňovitá forma v začiatočnom štádiu hniloby, prejavuje sa zmenou farby na hnedú (STN EN 844)
Čierne jadro na jaseni – Abnormálne tmavohnedé až čierne sfarbenie jadrového dreva najmä jaseňa. Nemusí byť prejavom hniloby (STN 844).
Klasifikácia nepravého jadra:
-
podľa tvaru ho môžeme rozdeliť na:
-
Okrúhle, ktoré má väčšinou nepravidelný oválny tvar. Môže byť: jednoduché (s jednou zónou); mramorovité (mozaikové – zložené z početných, od seba navzájom ohraničených, zón); dvojité (s vonkajšou zónou mrazového jadra vzniknutého vplyvom nízkych teplôt).
-
Lúčovité s ostrými výbežkami, ktoré sú výrazne ohraničené a s príznakmi začínajúcej hniloby. Môže byť: hviezdicovité (v strednej časti kmeňa) a plamencovité (uložené excentricky).
-
podľa zdravotného stavu ho môžeme rozdeliť na:
-
Zdravé nepravé jadro s nezmenenými mechanickými vlastnosťami oproti okolitému drevu, bez príznakov hniloby a bez výrazného sfarbenia hubami.
-
Čiastočne zdravé nepravé jadro s počiatočným štádiom hniloby, alebo s príznakmi sfarbenia hubami.
-
Nahnité nepravé jadro s pokročilým štádiom hniloby na väčšine plochy nepravého jadra.
-
Zhnité nepravé jadro s pokročilým štádiom hniloby na celej ploche nepravého jadra s viditeľným narušením celistvosti dreva.
Meranie nepravého jadra podľa STN EN 1309-3:
Na koncovom priečnom reze výrezu, kde je znak výraznejšie vyvinutý sa meria priemer (d) kruhu, ktorý ohraničuje celý rozsah nepravého jadra. Vyjadrí sa výsledok percentuálny podiel priemeru (d) z priemeru priečneho rezu (D), resp. priemeru koncovej plochy výrezu (d:D). Priemer priečneho prierezu by mal byť stanovený bez kôry. Pri nepravidelnom tvare by mal byť priemer (D) určený na základe dvoch na seba kolmých meraní.
Zdroje:
Zeidler, A. 2012. Lexikon vad dřeva, Česká zemědělská univerzita, Praha, dostupné na [r.fld.czu.cz/vyzkum/multimedia/lexikon_vad/index.htm] 27. 6. 2023