Zárez (zásek) je zárez v tvare klina viditeľný na dolnom konci výrezu, ktorý je urobený na určenie smeru pádu ručnou motorovou reťazovou pílou (sekerou) (STN EN 844). V prípade, že je vyformovaný nesprávne označuje sa ako výrobná chyba. V kategorizácii výrobných chýb ním teda rozumieme miestne mechanické poškodenie povrchu guľatiny sekerou, pílou, lanom a iným náradím a strojmi. V prípade nesprávneho postupu a nesprávnej veľkosti zárezu (záseku), môže následne dôjsť k ohrozeniu pracovníka, ktorý strom spiľuje, alebo následným ďalším výrobným chybám (vytrhnutie triesok, rozštiepenie, výrobná trhlina a p.). Správne vyhotovenie záseku a zárezu patrí k základným predpokladom bezchybného spílenia stromu. Pri hotových sortimentoch surového dreva musia byť obidve čelá výrezu zarovnané (STN 48 0050), takže zásek a zárez by už na výreze nemali byť.
Hlboký zárez a nezarovnané čelo výrezu. Výrobná chyba, ktorá vznikla vo fáze ťažby dreva pri spiľovaní stromu. Príčiny: príliš hlboký zárez (takmer do 1/2 výrezu), čiastočne vytrhnutá trieska, takmer úplná absencia nedorezu, zle vedený hlavný rez, čelo výrezu nie je zarovnané v zmysle ustanovení normy STN 48 0050.
Zárez, ktorý spôsobil výrobnú trhlinu. Chyba vznikla vo fáze ťažby dreva pri spiľovaní stromu. Príčiny: plytký zárez (ohraničená červená časť), strom bol spiľovaný kolmo na smer naklonenia, nesprávne poradie rezov pri hlavnom reze a nepoužitie klinov spôsobilo rozštiepenie kmeňa a výrobné trhliny.
Meranie zárezu (záseku) podľa STN EN 1309-3:
Neklasifikuje konkrétny spôsob merania tohto kvalitatívneho znaku.
Zdroje:
Lasák, O. 2007. Doporučená pravidlo pro měření a třídění dříví v České republice 2008. Lesnická práce, Praha 2007, ISBN 978-80-87154-01-4, 147 s.