Oder kôry je spravidla povrchové poškodenie kmeňa alebo jeho výrezu, spôsobené mechanicky pri ťažbe, približovaní, skladovaní a doprave. Pre to, aby tieto výrobné chyby, ktoré následne vedú k atakom húb, hniloby atď. nevznikali, sú potrebné schopnosti a praktické skúsenosti personálu (práca v rôznych poveternostných podmienkach, obsluha ručných motorových reťazových píl, mechanizácia, ktorá vykonáva ťažbu a sústreďovanie – ich vhodnosť, obdobie ťažby, atď.). Nástrojom na zlepšenie disciplíny v tomto smere môže byť aj pozitívna a negatívna motivácia pracovníkov. Dôležitá je dôsledná príprava pracoviska, rozčlenenie porastu, vykonávanie ťažby len so skúseným a odborným personálom, zohľadnenie rozmerov stromov pri plánovaní použitia mechanizácie, vykonávanie ťažby mimo vegetačného obdobia, okamžité ošetrovanie poškodených kmeňov ochrannými nátermi. Tieto faktory sú mimoriadne dôležité, lebo poškodené miesta bývajú príčinou výskytu mnohých ďalších znakov a znehodnotenia najcennejších častí kmeňa.
![](https://www.tuzvo.sk/sites/default/files/images/LF%20KL%C5%A4LM/Kvalitat%C3%ADvne%20znaky/Oder%20k%C3%B4ry/OK1.jpg)
![](https://www.tuzvo.sk/sites/default/files/images/LF%20KL%C5%A4LM/Kvalitat%C3%ADvne%20znaky/Oder%20k%C3%B4ry/OK2.jpg)
Klasifikácia oderu kôry:
a) Škody spôsobené ťažbou: Poškodenia konárov, kôry a dreva na zostávajúcom poraste, ktoré dlhodobo ovplyvňujú kvalitu dreva; poškodenia na spílenom strome (mechanické poškodenie časti povrchu guľatiny, oder kôry a p.).
b) Škody spôsobené sústreďovaním: Poškodenia kôry a dreva, často na päte stromov stojaceho porastu spôsobené sústreďovacími prostriedkami a sústreďovanými kmeňmi (kmeňom), ktoré dlhodobo ovplyvňujú kvalitu dreva.
Meranie oderu kôry podľa STN EN 1309-3:
Nepopisuje spôsob merania tohto znaku.