Pleseň je rast huby vlnitého alebo prachovitého vzhľadu, ktorý sa môže vyskytnúť na povrchu dreva vo vlhkom prostredí (STN EN 844-10). Môžeme ju označiť aj ako mycélium a spóry plesňových húb na povrchu dreva. Môže sa vyskytnúť na všetkých druhoch drevín, ktoré sú vo vlhkom ovzduší s malou cirkuláciou vzduchu. Spôsobuje len sfarbenie bele, jadra a beľového (jadrového) dreva (niekedy aj hlbšie). Pleseň môže postihnúť všetky dreviny. Je to najmenej škodlivý druh húb, vyskytuje sa len na povrchu bele, ktorá sa ňou sfarbí. Po vyschnutí dreva pokrytého plesňou je možné pleseň ľahko odstrániť a zostanú len málo zreteľné farebné škvrny. Napadnutie plesňou zhoršuje vzhľad reziva, dýh a výrobkov z nich. Fyzikálne a mechanické vlastnosti neovplyvňuje. Niektoré druhy sfarbenia dreva tohto druhu sú na trhu žiadané a vysoko cenené. Napadnutiu dreva plesňou predchádzame jeho dôkladným ošetrením. Prirodzenou ochranou je riadne uskladnenie na suchých, vzdušných miestach. Pokiaľ sa už plesňová vrstva vytvorila, je možné pleseň odstrániť okefovaním, alebo v prípade hlbšieho postihu, ohobľovaním.
Klasifikácia plesní:
a) Roztrúsenú – pokrývajúcu povrch výrezu jednotlivými škvrnami;
b) Súvislú – pokrývajúcu celý povrch výrezu, alebo jeho časti.
Meranie plesne podľa STN EN 1309-3:
Na surovom dreve sa pleseň neeviduje. V špeciálnych prípadoch, ak to stanovujú príslušné pravidlá triedenia je možné určiť či sa dovoľuje alebo nie.
Zdroje:
Lasák, O. 2007. Doporučená pravidlo pro měření a třídění dříví v České republice 2008. Lesnická práce, Praha 2007, ISBN 978-80-87154-01-4, 147 s.
Zeidler, A. 2012. Lexikon vad dřeva, Česká zemědělská univerzita, Praha, dostupné na [r.fld.czu.cz/vyzkum/multimedia/lexikon_vad/zasusek.htm] 27. 6. 2023