Rakovina je dutina alebo vyvýšenina na povrchu guľatiny, ktorá vznikla na povrchu žijúceho stromu silným rastom húb alebo mikroskopických húb (STN EN 844). Rakovina je poškodenie kmeňa rastúceho stromu vo forme priehlbiny, alebo vydutia, spôsobeného činnosťou parazitických húb a baktérií a je spravidla ohraničená závalmi. Napadnutie rakovinou sa navonok prejavuje ako nádor rôzneho tvaru. Pri vzniku rakoviny huby prenikajú do stromu miestami poranenia, ktoré vznikli mechanickým poškodením, mrazom a pod. Rakovina sa môže vyskytovať na všetkých druhoch drevín, u nás má význam hlavne na borovici, smrekovci, jedli a buku. Rakovina znižuje mechanické vlastnosti dreva a jeho výťaž. U ihličnatých druhov drevín dochádza k zasmoleniu okolitých vrstiev. Stupeň poškodenia závisí na rozmeroch rany. V miestach rakoviny začína často vlastná hniloba dreva, spôsobená saprofytickými hubami. Ochoreniam rakovinou predchádzame zakladaním porastov z vhodných druhov pre príslušné stanovištia a zodpovedajúcimi spôsobmi pestovania, predovšetkým prebierkovou starostlivosťou. Rovnako obmedzovaním mechanických zranení sa prispeje ku zmenšeniu rizika nákazy. V represívnej obrannej činnosti sa odstraňujú choré stromy z porastu. Pri manipulácii kmeňa sa lokálna časť kmeňa znehodnotená rakovinou vyreže.
V zmysle odbornej terminológie poznáme ďalší termín súvisiaci s rakovinou:
Nádor je väčší zdrevnatený výrastok s vlnitým vláknom, ktoré vytvára charakteristickú kresbu dreva (STN EN 844).
Meranie rakoviny podľa STN EN 1309-3:
a) meria sa dĺžka rakoviny a vyjadrí sa v metroch s presnosťou na dve desatinné miesta alebo ako percentuálny podiel z dĺžky guľatiny alebo odhadnutej výšky stromu alebo
b) nemeria sa, zaznamená sa jej výskyt.
POZNÁMKA – Na guľatine sa odporúča zaznamenať vzdialenosť medzi dolným čelom a rakovinou. Na strome sa odporúča odhadnúť vizuálne výšku v akej je poškodenie nad zemou. Obidve hodnoty sa vyjadria v metroch s presnosťou na dve desatinné miesta.