Smolník (živičník) je šošovkovitá dutina v dreve, ktorá obsahuje alebo obsahovala živicu (STN EN 844). Smolníkom sú podobné i tzv. gumové kapsy u listnatých drevín, ktoré sú vyplnené gumovitou hmotou vznikajúcou vo vnútri letokruhov alebo medzi nimi. Fyziologicky možno vysvetliť ich vznik ako reakciu živého rastlinného organizmu na podráždenie kambia spôsobené poranením. Príčinou vzniku smolníka je mechanická činnosť vetra alebo tiaž snehu v korune. Ako smolník môžeme označiť aj radiálne trhliny vyplnené živicou, ktoré sa vyskytujú pomerne často (hlavne na borovici). Jeho výskyt súvisí teda aj s genetickými predpokladmi a druhom dreviny (dreviny s vysokým obsahom živice – väčší predpoklad výskytu). Smolníky bývajú často spojené s výskytom zárastu. Smolníky zhoršujú vzhľad, porušujú celistvosť dreva a zhoršujú jeho opracovanie.
Meranie reakčného dreva podľa STN EN 1309-3:
Meria sa v závislosti na použitých pravidlách kvalitatívneho triedenia.
a) Meria sa dĺžka úsečky, ktorá spája obidva konce smolníka (a);
b) Nemeria sa a výskyt sa len zaznamená
Zdroje:
Lasák, O. 2007. Doporučená pravidlo pro měření a třídění dříví v České republice 2008. Lesnická práce, Praha 2007, ISBN 978-80-87154-01-4, 147 s.
Zeidler, A. 2012. Lexikon vad dřeva, Česká zemědělská univerzita, Praha, dostupné na [http://fld.czu.cz/~zeidler/lexikon_vad/index.htm] 27. 6. 2012