Zlomy a rozštiepenia sú definované sú ako po dĺžke rozštiepený, alebo nalomený kmeň, ktorý zapríčinili prudké nárazy vetra, alebo hmotnosť snehovej pokrývky, zaťažujúce korunu stromu, takým spôsobom, že zapríčinili rozštiepenie resp. zlomenie kmeňa tohto stromu. Poškodenie tohto typu narúša celkovú celistvosť dreva a jeho vlákien. Výrazne obmedzuje použitie takéhoto dreva len na kategóriu vlákninového, alebo palivového dreva. Keďže vetrové nárazy je veľmi ťažké predpokladať, je ťažké výskytu polomov aj zabrániť. Na snehové zlomy sú náchylnejšie ihličnaté dreviny, ktoré si zachovávajú korunu počas celého roka (aj v zime), a teda poskytujú väčšiu plochu pre ukladanie vrstiev snehu, a tým väčšiu záťaž na kmeň a statiku stromu. Toto sa prejavuje najviac vo vysokohorských oblastiach a na hornej hranici lesa.
Meranie zlomov a rozštiepení podľa STN EN 1309-3:
Normy meranie tohto znaku neklasifikujú. Ich meranie by bolo aj pomerne náročné, zložité a zbytočné, preto sa len evidujú a odstraňujú sa vhodnou manipuláciou a druhovaním dreva.
Zdroje:
Lasák, O. 2007. Doporučená pravidlo pro měření a třídění dříví v České republice 2008. Lesnická práce, Praha 2007, ISBN 978-80-87154-01-4, 147 s.
Pilsak, W.,J. 2006. Fichte, Rottane Picea Abies, Gattung: Picea, Familie: Pinaceae – Kiefergewächse, In:www.pilsak.de
Oelschlägel, M. 2006. Das Unwetterjahr 2005 ein Rückblick...In: www.frontgewitter.de/wetter20005.html