Oválnosť (sploštenie) kmeňa je tvar plochy priečneho rezu s významným rozdielom medzi väčšou a menšou hrúbkou (STN EN 844). Môžeme ju definovať aj ako stav, kedy sa hrúbka meraná horizontálne výrazne líši od hrúbky meranej vertikálne. Príčinou výskytu tohto znaku sú podmienky rastu stromu a jeho výskyt sprevádza vždy krivosť kmeňa. Tento jav sa veľmi často vyskytuje v horách, kde sú stromy jednostranne zaťažované vetrom, snehom, ľadovcom a pod. Rovnako pri jednostrannom zaťažení korunou pri raste na svahu, alebo okraji lesa, pozdĺž lesných ciest a priesekov a pod. Excentricky rastené drevo nemá rovnakú anatomickú stavbu, takže má pozmenené fyzikálne a mechanické vlastnosti (napr. zníženú pevnosť). Najúčinnejšou obranou sú pestovné opatrenia (ochranné porastové plášte, vhodná skladba drevín, vhodná porastová úprava, nerovnoveké porasty, prebierková starostlivosť). Z porastov odstraňujeme dreviny so zjavnými sklonmi pre excentrický rast. Guľatina s výrazným sploštením sa vymanipuluje do sortimentov, pri ktorých jeho výskyt nevadí.
V zmysle odbornej terminológie poznáme niekoľko ďalších termínov súvisiacich s oválnosťou:
Stenčenie – Časť kmeňa s výrazným zmenšením hrúbky, napríklad s výskytom hrubého konára (STN EN 844).
Sploštenie tiež sprevádza výskyt ďalšieho kvalitatívneho znaku excentricity – stržeň (jadro), ktoré sa nachádza vo výraznej vzdialenosti od geometrického stredu priečneho rezu guľatinou (STN EN 844)
Meranie oválnosti (sploštenia) podľa STN EN 1309-3
Vo vzdialenosti najmenej 1 meter od dolného čela sa zmeria najväčšia a najmenšia hrúbka. Výsledok sa vyjadrí ako rozdiel obidvoch hrúbok v centimetroch alebo ako percentuálny podiel z najväčšej hrúbky.
Zdroje:
Zeidler, A. 2012. Lexikon vad dřeva, Česká zemědělská univerzita, Praha, dostupné na [r.fld.czu.cz/vyzkum/multimedia/lexikon_vad/] 27. 6. 2023