Portál kvalitatívnych znakov dreva
Hodnotenie kvality dopestovaného dreva je nepochybne najdôležitejším nástrojom pre jeho optimálne zhodnotenie a určenie racionálneho využitia. Prioritne rastúce a vyťažené drevo hodnotíme na základe sústavy kvantitatívnych a kvalitatívnych znakov. Kvantitatívne sú dané rastovými charakteristikami a podmienkami, v ktorých daný strom rástol. Keďže morfológia každého kmeňa je iná, tak sa určovanie kvantitatívnych parametrov prispôsobuje podmienkam a danému miestu, na ktorom ich meriame a hodnotíme. Sústavu kvalitatívnych znakov delíme na znaky pozitívne (u daného jedinca želané) a negatívne (sústava abnormalít, poškodení a narušení). Za negatívny znak môžeme považovať aj akúkoľvek odchýlku od všeobecného normálneho fyziologického stavu daného dreva.
Znaky dreva sú výsledkom celoživotnej interakcie medzi stromami a ich okolitým prostredím. Toto prirodzene neplatí len pre stromy v pralesoch, ale zvlášť pre stromy v lesoch, ktoré podliehajú hospodárskej činnosti. Správna identifikácia kvalitatívnych znakov, správny spôsob ich merania a hodnotenia je základom pre správne kvalitatívne triedene sortimentov surového dreva v obchode s drevom. Metódy uvedené v tomto portáli sa opierajú o sústavu aktuálnej legislatívy v podobe noriem pre kvalitatívne hodnotenie dreva. Konkrétne: STN EN 844 Guľatina a rezivo. Terminológia; STN EN 1309-3 Guľatina a rezivo. Metódy merania rozmerov. Časť 3: Znaky a biologické poškodenie
Tento portál by mal k získaniu týchto poznatkov prispievať a aj ich ďalej rozvíjať. Portál vznikol v rámci riešenia projektu KEGA č. 004TU Z-4/2023 Inovatívne metódy hodnotenia kvalitatívneho potenciálu lesných porastov.
Znaky zapríčinené abiotickými činiteľmi
Znaky, ktoré vznikli v dôsledku chybného postupu